Kod rabatowy 5% na zakupy - "DRD5%" :)
Kod rabatowy 5% na zakupy - "DRD5%" :)
spiżarnia w kuchni – jak bardzo ułatwia życie? 0
spiżarnia w kuchni – jak bardzo ułatwia życie?

Miejsce do przechowywania w kuchni jest niezwykle ważne. Czasem może przyjmować ono formę zwykłych szafek, ale warto wydzielić przestrzeń na dodatkową spiżarnię. W jej wnętrzu pomieszczą się wszystkie przetwory, produkty spożywcze, a często nawet przedmioty wykorzystywane do gotowania. Dlaczego spiżarnia w kuchni jest dobrym pomysłem?

Dlaczego spiżarnia w kuchni to dobry pomysł?

Miłośnicy porządku na pewno nie mają wątpliwości, że stworzenie spiżarni w kuchni jest dobrym pomysłem. W ten sposób można ładnie poukładać wszystkie przedmioty, od warzyw, przez przetwory, aż po nawet kasze i makarony przesypane do słoików. Liczne regały i szafki pozwalają na uporządkowane przechowywanie wszelkich przedmiotów, często nawet robotów kuchennych czy dodatkowych przyrządów, których aktualnie nie używasz.

Im większy porządek w kuchni, tym łatwiej znaleźć poszczególne przedmioty i składniki, a co za tym idzie – skrócić czas przygotowywania potraw. Jest to ogromne udogodnienie, na które powinien postawić każdy miłośnik gotowania. Konieczne jest jednak zaprojektowanie spiżarni w odpowiedni sposób.

Spiżarnię można stworzyć wszędzie

Wielu osobom wydaje się, że spiżarnia jest dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku dużych budynków. Taka sytuacja jest oczywiście najwygodniejsza, ale przestrzeń do przechowywania produktów spożywczych da się stworzyć także w niewielkich mieszkaniach. Wówczas kluczem do sukcesu staje się postawienie na odpowiednie meble i ustawienie ich w przemyślany sposób.

Spiżarnia w innym pomieszczeniu

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest stworzenie spiżarni w innym, niewielkim pomieszczeniu znajdującym się blisko kuchni. Taką przestrzeń można wydzielić z wykorzystaniem ścianek działowych. Jest to dobra opcja w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie zwykle jest miejsce na stworzenie dodatkowego, malutkiego pomieszczenia. W mieszkaniach spiżarnia zwykle będzie mieścić się bezpośrednio w kuchni.

Najlepiej sprawdzi się północna część budynku ze względu na fakt, że dociera do niej mniej słońca. W takim miejscu temperatura powinna być bowiem nieco niższa, dzięki czemu produkty spożywcze będą mogły zachować dobry stan przez dłuższy czas. Najlepszą sytuacją jest ta, w której w pomieszczeniu nie ma okien. Jeśli jednak znajdują się w nim takie elementy, warto postawić na zasłonę.

Spiżarnia w kuchni

W większości przypadków nie jest możliwe wydzielenie osobnej przestrzeni na spiżarnię w okolicach kuchni, dlatego konieczne okazuje się jej umieszczenie w danym pokoju. Najlepiej sprawdzi się stworzenie wnęki, ale nie każdy układ pomieszczeń na to pozwala. Z tego powodu w sytuacji, gdy kuchnia jest niewielka, lepiej postawić na obszerne regały pozwalające na uporządkowane przechowywanie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Dobrym pomysłem okazuje się wybranie mebli na wymiar, szczególnie gdy kuchnia ma dość nietypowy układ lub znajdują się w niej skosy.

Regał do spiżarni powinien być prosty, a zarazem pojemny i podzielony na wiele przegród pozwalających na uporządkowanie przechowywanych przedmiotów. Doskonałym przykładem takiego mebla jest regał Sonoma, czyli otwarty mebel, na którym można umieścić słoiki z przyprawami, kaszami, makaronami czy orzechami.

Istnieje też opcja przeznaczenia kilku szafek kuchennych na spiżarnię. W takich miejscach warto zamontować kosze cargo pozwalające na łatwe wysunięcie całej zawartości. Szafki tego typu są zamknięte estetycznymi frontami, a po ich wsunięciu zupełnie nie wyróżniają się spośród innych elementów aranżacji kuchni.

Zapasy w spiżarnii

Kosze cargo, czyli funkcjonalne rozwiązanie do spiżarni

Kosze cargo stanowią niezwykle funkcjonalne rozwiązanie do spiżarni umieszczonej bezpośrednio w kuchni. Pozwalają one na stworzenie uporządkowanej przestrzeni nawet wtedy, gdy pomieszczenie jest dość małe. Kosze warto zamontować w szafkach dolnych, które często są dostępne w zestawie z właśnie takim elementem. Doskonałym przykładem jest model z serii Kammono F.

W wysokich koszach cargo zwykle można regulować położenie półek. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie np. w sytuacji, gdy na danym poziomie mają stanąć niskie słoiki z dżemem, a na innym – wysokie butelki z winem czy sokami. Ogromną zaletą koszy cargo jest to, że dają one dostęp do wszystkich niezbędnych przedmiotów, ale po zamknięciu szafki ich zawartość staje się zupełnie niewidoczna. To atut dla osób, którym zależy na utrzymaniu porządku w kuchni bez eksponowania produktów znajdujących się w spiżarni.

Jaka powinna być domowa spiżarnia?

Najlepsze warunki w spiżarni można stworzyć w sytuacji, gdy jest to oddzielne pomieszczenie znajdujące się blisko kuchni. Wówczas należy zapewnić mu niewielki dopływ światła słonecznego i temperaturę utrzymującą się na poziomie około 16 stopni. Wilgotność powinna osiągnąć natomiast około 50-60%. Takie warunki są najbardziej zbliżone do spiżarni, które wiele lat temu znajdowały się poza domami. Wewnątrz takiego pomieszczenia warto też zamontować system wentylacji zapewniający odpowiedni przepływ powietrza i zachowanie stworzonego mikroklimatu.

Tak przygotowana spiżarnia pozwala na przechowywanie produktów spożywczych znacznie dłużej niż w standardowej kuchni. Doskonałym przykładem są chociażby ziemniaki, które w piwnicach potrafią przetrwać nawet kilka miesięcy w nienaruszonym stanie, a po przyniesieniu do domu od razu zaczynają kiełkować. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność w domowej spiżarni.

Wyposażenie spiżarni ma znaczenie

Oprócz odpowiedniego klimatu niezwykle istotne jest też prawidłowe wyposażenie spiżarni. Warto postawić na jak największą liczbę regałów, ale nie tylko. Doskonale sprawdzą się blaty, kosze i organizery pozwalające na przechowywanie warzyw i owoców oraz wstępne przygotowanie ich do dalszej obróbki. Nie można zapominać też o pokryciu podłóg i ścian. Najlepszym wyborem okazują się kafelki, które są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Warto zrezygnować z materiałów chłonących wodę na rzecz trwalszych rozwiązań.

Nie można zapominać też o świetle. Żarówki powinny być skierowane bezpośrednio na regały. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się blat, koniecznie umieść lampy również nad nim. Oświetlenie w spiżarni jest wykorzystywane jedynie wtedy, gdy ktoś w niej przebywa, dlatego nie ma konieczności instalowania specjalnych żarówek pozwalających na zachowanie odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczenia. Przydadzą się natomiast gniazdka elektryczne pozwalające na podłączenie sprzętów.

przechowywania gotowych potraw

Spiżarnia jako miejsce do przechowywania gotowych potraw

Co ciekawe, w spiżarniach można przechowywać nie tylko przetwory i półprodukty, lecz także gotowe potrawy, na przykład ciasta czy sałatki przygotowane w związku z konkretnymi wydarzeniami. W ten sposób nie musisz zajmować lodówki, a goście nie będą widzieć rozgardiaszu związanego z przygotowaniami. Dobrym pomysłem jest stworzenie w spiżarni dodatkowej przestrzeni na takie dania. Mowa tu zarówno o blatach, jak i właśnie dodatkowej lodówce, która zapewni odpowiednie warunki potrawom, odciążając Cię z konieczności zajmowania ogólnodostępnego urządzenia znajdującego się w kuchni.

Największe zalety spiżarni w domu

Spiżarnia w kuchni ma wiele zalet, docenianych głównie przez miłośników estetycznych, funkcjonalnych rozwiązań. Jej największe atuty to:

  • możliwość uporządkowanego przechowywania produktów,
  • stworzenie dodatkowej strefy roboczej w przypadku spiżarni w osobnych pomieszczeniach,
  • utrzymanie produktów w dobrym stanie przez dłuższy czas,
  • łatwy dostęp do poszczególnych składników.
  • brak widocznych przedmiotów psujących aranżację,
  • w przypadku osobnych pomieszczeń dodatkowe miejsce na gotowe wyroby.

Jeśli Twoja kuchnia jest duża, stworzenie spiżarni może okazać się strzałem w dziesiątkę. Często wystarczy tylko kilka metrów kwadratowych lub postawienie ścianek działowych w taki sposób, by stworzyć niewielką wnękę. Nawet w tak małej spiżarni z powodzeniem zmieści się wiele przedmiotów.

Ciekawe miejsca, w których można umieścić spiżarnię

Spiżarnię da się stworzyć w niemal każdym wnętrzu. Najłatwiej jest to zrobić w dużych domach jednorodzinnych, ale wymagana przestrzeń można wydzielić także w mieszkaniu. Doskonałym przykładem jest np. miejsce w korytarzu. Warto również odpowiednio zaaranżować wnęki, których nie brakuje w domach i mieszkaniach o skomplikowanym układzie.

W budynkach wolnostojących lub mieszkaniach dwupiętrowych można zaaranżować spiżarnię pod schodami. W takim przypadku trzeba jednak postawić na meble na wymiar i liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie będzie możliwe wyprostowanie się podczas wizyty w pomieszczeniu. W sytuacji, gdy w spiżarni przechowujesz jedynie przetwory i inne produkty, a nie przygotowujesz w niej dań, takie rozwiązanie zda egzamin. Jest to łatwy sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w budynku i ukrycie nieestetycznego, wolnego miejsca pod schodami.

Co można przechowywać w spiżarni?

Odpowiednio wyposażona spiżarnia jest doskonałym miejscem do przechowywania wielu przedmiotów. Warto umieścić w niej wszelkie przetwory przygotowane latem lub jesienią, warzywa i owoce (najczęściej ziemniaki czy jabłka), przyprawy, miód, suszone owoce, produkty suche (kasze, mąka, kawy, herbaty i makarony), składniki, które można umieścić w słoikach czy aktualnie nieużywane pojemniki. Spiżarnia jest na tyle pojemną przestrzenią, że w wielu przypadkach pomieści też sprzęty wykorzystywane w kuchni, od blenderów, przez tostery, aż po krajalnice, naczynia do przygotowywania posiłków czy zastawę stołową. Jest to dobry sposób na ukrycie wszystkich tych przedmiotów, które na ogół są widoczne w kuchni, ale wpływają na jej wygląd i psują uporządkowaną aranżację.

W spiżarni można wydzielić również miejsce na alkohol, na przykład wina. Wówczas warto postawić na specjalne meble stworzone z myślą o przechowywaniu właśnie takich przedmiotów. Jeśli w pomieszczeniu ustawisz lodówkę, możliwości będzie jeszcze więcej. W takiej sytuacji będzie to doskonałe miejsce na wszystkie przedmioty, które nie mieszczą się w głównym urządzeniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
{translate key="up"}
Sklep internetowy Shoper.pl